Home Dárky podle zájmů Rozhovor s myslivcem Honzou: “Manželka mě dárkem umí potěšit”

Rozhovor s myslivcem Honzou: “Manželka mě dárkem umí potěšit”

0
Rozhovor s myslivcem Honzou: “Manželka mě dárkem umí potěšit”

Honza nás pozval do svého útulného domku na okraji Dobré v Moravskoslezských Beskydech, který takřka dvacet jedna let společně sdílí se svou manželkou Janou. Honzovu velkou vášeň jsme odhalili už po vstupu do roubenky – trofejních kousků bylo opravdu nespočet a my nevěděli, co sledovat dříve.  Jestli kůže na stěnách, nebo větvené paroží jelenů z místních lesů?

Na kamnech opředených letitými tradicemi pískala konvice s vodou na kávu. Pohodlně jsme se usadili na dřevěné vyřezávané stoličky, za jejichž výrobu by se nemusel stydět ani umělecký řezbář. Honza odběhl do vedlejšího pokoje a vracel se s náručí plnou předmětů. Byly to dárky od jeho milované manželky. A Honza se pustil do vyprávění, kvůli kterému jsme za ním přijeli.

V obležení dárků

Tohle jsou dárky, které mi manželka věnovala k nejrůznějším příležitostem během posledního roku. Ačkoli má poměrně náročnou práci, za kterou dennodenně dojíždí několik desítek kilometrů, vždy si dá s vymýšlením dárku pro mou maličkost velkou práci. Třeba tyhle vyhřívané papuče,“ ukazuje nám hnědé plyšové papuče, na kterých na první pohled nevidíme nic zvláštního. „Jsou vyhřívané. Vždycky, když se vrátím z obchůzky se zmrzlými nohami, si obuju svoje oblíbené papuče, zastrčím USB kabel do zdířky a během chviličky je mi teplo. Škoda jen, že si je nemůžu vzít i do lesa.“

První průzkum papuček

Bereme papučky do rukou a pečlivě je zkoumáme. Na dotyk jsou velmi příjemné, tvoří je totiž měkký plyš. Až teď si všímáme kabelu, který z nich visí. Je málem delší než my, odhadem tak metr a půl. „Vypadají jako obyčejné papuče. Doopravdy dokáží tak hřát?“ zeptali jsme se.

No to je právě ono. Dokáží. Myslím, že ani v tom lese by mi v nich nebyla zima, možná by fungovaly i na Sibiři – jen je mít kam zapojit. Vždycky, když přijdu domů a prsty mi skoro modrají, šup do papučí a během několika minut je mi krásně a příjemně, prostě teplo. Ono ne nadarmo se už za války říkávalo, že základem je mít nohy v teple. A to díky mojí Janičce a jejímu skvělému nápadu konečně mám.“

heated-house-slippers.jpg

Do oka nám padl multifunkční nůž

Odkládáme vyhřívané ponožky bokem a zvědavě sledujeme stůl pokrytý dalšími dárky. „Honzo, co třeba tenhle nožík? Na první pohled vypadá poměrně obyčejně.

Ten je také nezbytnou součástí mé myslivecké výbavy. Je to totiž multifunkční nůž s osmi funkcemi, který mě už mnohokrát dostal z nepříjemných situací. Nožík je z pevné ocele a jeho součástí jsou také nůžky, otvírák na pivo a víno, vidlička i lžička. Zkrátka všechno, co v přírodě potřebuji. Tenhle nůž jsem od Jany dostal k našemu dvacetiletému výročí a už teď jsem zvědavý, co pěkného si pro mě vymyslí k tomu padesátému,“ říká s nadsázkou Honza.

Tajemství lahve na víno

Probíráme se jednotlivými dárky a narážíme na lahev od vína. Trochu nás to překvapuje, že by bylo potřeba obyčejnou láhev od vína schovávat jako památku? Navíc je láhev taková podivná, celá černá a zvláštní a malá i na dotek… Anebo jen špatně vidíme a láhev je to obyčejná a plná? Honza se usmívá a po chvíli láhev bere do svých rukou a otevírá ji.

„Otvírák na víno i pivo, nůž, aerator a kroužek na hrdlo lahve,“ popisuje a ukazuje nám obsah láhve-krabice. „Je to dárková sada pro vinaře i milovníky vína, což my s Janičkou jsme. Nejvíc mě ale nadchla ta lahev, ve které sada je. Je nápaditá, vtipná… musím říct, že mě rozesmála. A může být mezi vínem ve spížce, ve sklepě i v držáčku, takže je vždycky po ruce. Janička ani tentokrát nešlápla vedle, prostě ví, jak na mě.“

Čas loučení

Hrníčky od kávy zejí prázdnotou a náš společně trávený čas se pomalu, ale jistě blíží ke svému konci. Opouštíme malebnou beskydskou roubenku s notnou dávkou nostalgie. Návštěva to byla opravdu velmi příjemná a ve své podstatě také inspirativní. Nejen že jsme poznali kus naší krásné vlasti, ale také jsme se utvrdili v tom, že to, co děláme, má smysl. Dárky, které Honzovi udělaly takovou radost, totiž pocházejí z nabídky dárkového e-shopu Giftak.cz, díky kterému můžete rozdávat radost svým nejbližším třeba také vy.

Související zboží:

vyhrivane-papuce-1 houbarsky-set-1 nuz-v-kreditce-1