Home Recenze Na co si dát pozor při nákupu dárků z Číny

Na co si dát pozor při nákupu dárků z Číny

0
Na co si dát pozor při nákupu dárků z Číny

Označení „made in China“ je dnes téměř nepodkročitelné a také důvěrně známé snad každému. Věděli jste ale, jak je možné, že je dvojice výrobků ze stejné továrny rozdílná, o všech výhodách a nevýhodách nákupu z Číny nebo o tom, že ne všechno „made in Italy“ bylo skutečně vyrobeno in Italy? Spousta užitečných i zajímavých faktů o tom, jak správně a bezpečně pořizovat dárky z Číny, najdete v našem článku.

Kde všude najdete Čínu

Odpověď je poměrně jednoduchá – všude. Import čínských věcí je základem prodeje téměř ve všech zemích, i když se napohled tváří, že ne. A zdaleka se nejedná pouze o nějaké oblečení z podchodů a no-name stánků; věci z Asie expandují do módních řetězců, běžných obchodů, řetězců a supermarketů, e-shopů a dokonce si v Evropě vytvářejí základny a domoviny pro vlastní značky. Když byste si rozebrali mobil, počítač nebo jinou elektrickou hračku, tak zjistíte, že minimálně 60% komponentů má původ někde v Asii. Jinými slovy – co se nevyrobí doma, vyrobí se na východě.

Zajímavost: Kupujete-li věci s cedulkou „made in Italy“ v domnění, že zboží tak bude kvalitnější, mýlíte se – tato „značka“ už dávno podlehla. Zboží je šité nebo vytvořené v továrně někde v Itálii – ale asijskými dělníky, na asijských strojích, s asijským majitelem a asijskými platy.

Zboží v e-shopech – kvalitnější Čína aneb Kolik zmůže zadavatel

Jak je možné, že ve dvou obchodech, které nabízejí věci s cedulkou „made in China“ se může kvalita lišit až o desítky procent? Odpověď je jednoduchá – každý si „pustí do země“ něco jiného. A nejedná se jen o rozdíl zboží dováženého do České republiky a třeba Německa nebo Anglie.

– E-shopy s „legálním“ dovozem vs. přeprodej

Rozdíl? Obrovský. A poznáte to ještě předtím, než věc držíte v ruce. U e-shopů, které nabízejí zboží s určitou úrovní kvality a dovoz přiznávají, je v 99% uveden výrobce/distributor. Celý proces funguje tak, že v asijské továrně si dané zboží objedná nějaká, většinou evropská nebo americká, firma, která zadá konkrétní požadavky na kvalitu, výdrž, materiál i design, čímž vytvoří, dalo by se říci, vlastní variantu výrobku.

Přeprodejové e-shopy zboží objednají přímo u asijského výrobce – již hotové, nemají tedy nárok na jakékoli požadavky. Zboží ze stejné továrny, případně zboží podle stejné předlohy by tedy mělo být stejné – jenže není. Liší se kvalitou provedení, kvalitou použitého materiálu i délkou výdrže. Je to levnější a výrobce na tom vydělá mnohem více peněz, protože přeprodejce neuvedl žádné požadavky, které by bylo potřeba dodržet. Takto dovezená věc bývá to, co známe pod označením „levná Čína“ a na stránkách e-shopu nenajdete relevantní údaje, natož odkaz, na výrobce. A samozřejmě – je levnější.

– Kontrola kvality, EU normy

Aby měly výrobky legální přístup na evropský trh, je potřeba, aby k nim bylo doloženo potvrzení o jejich bezpečnosti, případně doklad o původu a návod k použití. Jedná se zejména o elektrická zařízení, zdravotnická nebo tlaková zařízení. Výrobce či distributor je povinen doložit technické specifikace výrobků a samotné výrobky mají povinné označení CE – pokud je získají, znamená to, že splňují požadavky EU.

Výhody e-shopů: Ať už se jedná o ten či onen druh e-shopu, máte jistotu, že je vše vyřešeno za vás – tedy jakékoli problémy s doručováním, celními poplatky, i samotnou objednávkou. Není potřeba znalost cizích jazyků, vlastně není potřeba nic víc než adresa a bankovní účet. Navíc nákupem z e-shopu automaticky získáváte právo na vrácení zboží do 14 dnů bez udání důvodu a dvouletou záruku.

Nevýhody e-shopů: Snad jedinou nevýhodou je o něco vyšší cena. Někdy je to ale jediné východisko – spousta dodavatelů, od kterých e-shopy odebírají zboží, maloobchodně vůbec neprodává.

Z Číny snadno a rychle aneb „Objednáme za vás“

Pokud jste odhodlaní opustit bezpečnou vodu českých e-shopů a objednat z Asie, ale nedisponujete angličtinou nebo účtem s platbami do zahraničí, variantou jsou firmy, které nákup zprostředkují za vás. Takové firmy nemají problém vám někde v zahraničí zakoupit jeden pár náušnic, stejně jako dostat do republiky celý kontejner zboží. Za pouhých pár desítek až stovek dolarů.

Mezi výhody patří, samozřejmě, absence starostí s nákupem i přepravou, také si sami vyberete zboží, které se vám líbí. Nevýhodou je až mnohonásobně vyšší cena.

Přímá objednávka

Zvolíte-li tuto možnost, jste v tom takzvaně sami. Existuje hned několik asijských prodejních serverů, které fungují na podobném principu, jako české Aukro. Objednáte – zaplatíte – prodejce odešle – Česká pošta dodá. Nic více, nic méně.

Nepopiratelnou výhodou je, že si můžete vybrat typ zboží, barvu zboží i druh zboží, jaké preferujete, zaplatíte skutečně jen cenu zboží a případnou cenu poštovného, a v celém procesu objednávání a platby spoléháte jen sami na sebe.

Na druhou stranu se objevuje poměrně výrazná nevýhoda – jste v tom sami. Pokud se s vaší objednávkou cokoli stane, řešíte to s prodejcem pouze vy, peníze vám také nikdo nevrátí, a když se vám balíček zastaví na celním úřadě, vy platíte vzniklé poplatky. Také je nutná alespoň nějaká znalost angličtiny, paypal účet a povolené platby do zahraničí.

Na co dát pozor

–  (Ne)kvalitní zboží na Aukru

Na Aukru se v posledních letech rozmohl trend takzvaných „dropshipů“. Vy zakoupíte zboží, zaplatíte objednávku, Aukro prodejce zboží objedná někde v Číně a po třech až čtyřech týdnech se zboží dočkáte. Někdy zboží nejprve přijme Aukro prodejce, někdy putuje z Číny přímo k vám, na vaši zodpovědnost.

Proč je tato možnost v sekci „na co dát pozor“? Aukro prodejci totiž mnohdy na tuto činnost nemají živnostenský list, pořádných údajů o nich se nedohledáte a jakmile se něco stane, můžete zůstat bez peněz i bez zboží. Proto se více vyplatí nakupovat ve věrohodných přeprodejových e-shopech – máte jistotu, že majitel má ŽL, má na sebe uvedený kontakt a v případě jakýchkoli problémů se finanční nebo jiné náhrady za zboží dovoláte poměrně snadno.

– Facebookové podvody

Oblíbený způsob výdělku náctiletých dívek je Facebookový „obchod“ – většinou pod názvem Luxusní zboží či *** Fashion – kde nabízí zboží z Číny, které po nasbírání dostatečného počtu zájemců objednávají. Jedná se o doslovný ráj podvodnic, kde zůstávají všechny nevýhody z Aukra, jen se ještě prohlubují. Sotva dvě procenta majitelek takových „obchodů“ mají založenou živnost a jsou ochotné řešit vzniklé problémy.

Jak fungují daně

Pokud jste rozhodnuti objednávat na vlastní pěst, měli byste si být vědomi jedné, základní věci: daní. Než se balík dostane do ČR, prochází celní kontrolou, která může krom obyčejného přečtení údajů na obálce zahrnovat i kontrolu RTG či rozbalení balíčku. Pokud hodnota zboží přesáhne 22€, platíte DPH (20% z celkové hodnoty zásilky), při nákupu nad 150€ zaplatíte navíc i clo (3-11% z celkové hodnoty).

Čínské obchody zboží většinou „podceňují“, při vypisování údajů na obálky, aby prošlo celnicí. Pokud je však uvedená cena podezřele nízká, může si celní úředník vyžádat potvrzení o skutečné hodnotě zásilky. V takovém případě jste povinni zaplatit poplatek České poště za zastupování v celním řízení, který se pohybuje od 90 do 180 Kč. Po uhrazení těchto poplatků a dalších nákladů je vám balík doručen.

Padělky

Padělky z asijských zemí se dvakrát nevyplatí. I když mohou být o stovky až tisíce korun levnější, většinou jsou to právě ony, které neprojdou celním řízením. Když poté připočtete poplatky celnici a porovnáte výslednou kvalitu zboží, je mnohem lepší koupit originál od autorizovaného prodejce.

Jak je to s původem věcí z Gifťáku?

Nemusíte se bát nějakého podvodu. Na Gifťáku pochází více než 90% položek od některého z autorizovaných distributorů – jak si ostatně můžete ověřit, samozřejmě je u každého „ověřeného“ dovozu uveden výrobce. Získáváte tak záruku výdrží i designem kvalitního provedení, obrázků co nejvíce odpovídajícím realitě, rychlého dodání i možnosti reklamace.